Rıfat Ürkmez


ERDOĞAN´DAN KENT KONSEYİ UYARISI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, KIZILCAHAMAM KAMPINDA BELEDİYE BAŞKANLARINA KENT KONSEYLERİNİ HATIRLATTI..


 

2006 yılında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yasa ile kurumsal kimliğe bürünen kent konseylerinin özellikle bizim bölgemizde gerçekleştirdiği projelerden ve belediye teşkilatlarına faydalı olmalarından söz etmek mümkün değil.

Yasa gereği yerel seçim sonuçlarının resmileşmesinin ardından 90 gün içinde oluşturulması gereken kent konseyleri bugünkü yazımın konusudur.

Görev ve yetkileri, nasıl oluşacağı, kimlerden oluşacağı yasa ile belirlenmiş olan kent konseyleri sayın Cumhurbaşkanımızın pek önemsediği yapılanmalardan biri. Görev ve yetkilerine bakıldığında, kent konseyleri bir kentin yaşanabilir hale gelmesi ve bu durumun süreklilik arz etmesi için çok önemli bir yapılaşmadır.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen AK Parti kampında Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın belediye başkanlarına yönelik konuşmasında kent konseylerinin önemine değindiği ve konseylerin sağlıklı çalışması yönünde belediye başkanlarının hassasiyet içerisinde olmaları talimatını verdiği bilgileri bize kadar ulaştı. Edindiğimiz kamp notlarında Erdoğan´ın , tavsiyelerde bulunduğu belediye başkanlarına yönelik konuşmasında seçim manifestosunda yer alan şeffaf ve üretken belediyecilik anlayışının hizmete yansımasında en önemli rolün kent konseylerinin başarısına bağlı olduğunun altını çizerek, bazı belediyelerde konseylerin yeterli düzeyde üretken olamadığını gördüğünü belirttiği ifade ediliyor. Gönül belediyeciliğinin esasının kente tüm dinamikleri ile birlikte hizmet edebilmek olduğunu belirten Erdoğan´ın kent konseylerinin oluşturulmasında belediye başkanlarının dikkatlerini çektiği öne sürülüyor.

Pek uzaklara gitmeden kent konseyinin ilçemizdeki tarihçesi hakkında sizlere hatırlatmada bulunmak istiyorum. Hepinizin hatırlayacağı gibi 2014 yılında ikinci kez göreve gelen eski Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, yasa gereği oluşturulması gereken kent konseyi başkanlığına bölgemiz iş dünyasının başarılı isimlerinden Gültekin Şenel beyi aday göstermiş, yapılan seçimlerin ardından oluşan Gebze Kent Konseyine genel sekreter olarak kendisine yakınlığı ile bilinen Ahmet Esat beyi atamıştı. Seçilmiş başkan olarak genel sekreterini kendisi belirlemek isteyen Şenel ile fikir ayrılığına düşen Köşker, ilk önce konsey binasının anahtarlarını alıp cebine koymuş, belediye bütçesinden oluşturulacak konsey bütçesini geçirmemiş, konseyin bilgisayarlarına dahi el koyarak Gebze Kent konseyini çalıştırmamıştı.

Büyük fırtınaların koptuğu o dönemlerde konsey başkanı Şenel valiliğe giderek istifa etmiş dönemin valisi tarafından istifası ret edilmesine rağmen oluşan şartlar nedeni ile görevini yapamamıştı. Hatta Köşker´in kendisi hakkında oluşturmak istediği çirkin algıya büyük tepki gösteren uğradığı haksızlığı kabul edemeyen Şenel´in makam odasında belediye başkanının parmaklarını kırdığı, başkanlık makamında yakın güvenlik ekibinin bu vakadan sonra arttırıldığı kulislerde iddia edilmişti. Aynı dönemde belediye başkanının yaklaşık 3 ay süre le parmağı alçıda gezdiği de herkesin dikkatinden kaçmamıştı.

Köşker´in himayesinde bulunan konsey üyeleri ise bu işlere hiç karışmamayı tercih etmişlerdi.

Kent konseyleri görevleri gereği kentin yaşanabilir bir hale gelmesi, belediyecilik hizmetlerinin toplumun her kesimine adil ve eşit şekilde dağılması, kentin var olan sorunlarının çözümü için akademik kadrolar ile çözüm yolları bulunması, projeler üreterek kentin ve bölgenin ulusal ve uluslararası alanda temsil edilmesi ve tanıtılması gibi görevleri üstlenir. Genel olarak kentin bürokratları, sivil toplum temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, meslek odalarının temsilcilerinden oluşan konsey ürettiği projeleri, çözüm yollarını belediye meclisine önerge olarak sunar ve kabulü halinde uygulamanın sağlanmasına destek olur.

Kent konseylerinin pek bilinmeyen bir görevi ise veto yetkisidir. Kent konseyleri bölgenin şartlarına, toplumun menfaatlerine olmayan, belediyecilik kapsamı dışında kalan buna rağmen icra edilmek istenilen projelere şer koyma yetkisine sahiptir.

Sanıyorum, Köşker ile Şenel arasında kopan kızılca kıyametin nedeni de bu veto yetkisi idi.

Şimdi yakın bir zaman içinde atıl durumda bırakılan, yasaya rağmen çalıştırılmayan kent konseyinin yeniden aktif hale getirilmesi gibi bir durum söz konusu. Ve merak edilen çiçeği burnunda belediye başkanımız Sayın Büyükgöz´ün bu görevi kimin omuzlarına yükleyeceği.

Yükleyeceği diyorum çünkü her ne kadar çalışma mekanı ve bütçesi belediye bütçesinden karşılanıyor olsa da belediye teşkilatının üzerindeki bir çok yükü hafifletmek için kurulan bu yapı içinde görev yapmak hele de Gebze gibi sorunlar yumağı haline gelmiş bir kentte hiçte kolay değil.

Sosyal alan ihtiyaçlarından, kentin trafik sorununa kadar büyük sorunların çözümünde kent konseyine önemli görevler düşecek. Konsey gelecek 5 yıl içinde başarılı projelere imza atarsa bu belediye başkanının  hanesine artı olarak kaydedilecek aksi olması durumunda ise kent konseyinin başarısızlığı Ankara´nın dikkatinden asla kaçmıyor.

Kent konseylerinin başarılı performanslarına Bursa Büyükşehir belediyesini örnek olarak gösterebiliriz.

Gebze Kent Konseyinin başkanlığına ise Gebze´nin ideallerini, hayallerini temsil edecek bir isim başkan olmalıdır. Belediye başkanı ile koordineli çalışacak, kentin menfaatlerine projeler üretecek, kent için mesai harcayabilecek vakti ve bilgisi olan bir isim.

Kenti tanıyan, sorunları bilen, bürokrasi ile ilişkileri iyi, vizyoner, hedef odaklı, çözüm hedefleyen bir ismin başkanlığında konseyin önemli işlere imza atacağı kanısındayım.

Benim aklımdan bu makamı gerektiği gibi dolduracak isim olarak tek bir kişinin adı geçiyor. Gebze´nin siyasi ve ticari hayatında birçok önemli işlere imza atmış, Gebze´de iş dünyasına dernekleşme yapısını tabir yerinde ise öğretmiş ve hayata geçirmiş, bölgemizin sorunlarına vakıf, bu işe mesai ve zaman ayırabilecek, vizyonu ve projeleri ile Gebze´ye hak ettiği şekilde hizmet edebileceğine inandığım iş adamı Ömer Faruk Başaran´ın isminin kent konseyi başkanlığı için isminin düşünülmesi taraftarıyım.

?GEBZE? ismini duyunca dahi gözleri parıldayan bir isim olan Başaran´ın konsey başkanı olarak Gebze´nin markalaşma sürecine ciddi katkılar sağlayabileceği fikrindeyim. Başaran´ın tecrübeleri ile Gebze´nin artık kronikleşmiş olan sorunlarına akılcı çözümler üretecek bir ekibin başında olmasının belediye başkanımız Zinnur Büyükgöz´e büyük bir destek katacağı fikrindeyim.

Gebze´de kent konseyi seçimleri sanıyorum Ramazan bayramı sonrasında değerlendirilecek. Konseyin yeniden aktif bir şekilde Gebze kentine değer katmasına fırsat verilmesi gerektiğinin altını çizmek isterim.

 Ramazan ayı kapımızda On bir ayın sultanı Ramazan ayının tüm ülkemize bereket ve huzur getirmesi dileğiyle Sağlıcakla kalın, Hoşça kalın.