Otomobil Artık Bir İhtiyaç

Pandemi süreci ile birlikte alım- satım ile fiyatlardaki bu ani yükselişi otomotiv piyasasında güvenin adresi AKBULAK Otomotiv’in kurucusu ve Sahibi Fatih Akbulak’a sorduk.

2020 yılının Ocak ayından itibaren 2. El otomobil piyasasında yaşanan fiyat artışı hem satıcıları hem de alıcıları şaşkına çevirdi. Pandemi süreci ile birlikte alım- satım ile fiyatlardaki bu ani yükselişi otomotiv piyasasında güvenin adresi AKBULAK Otomotiv’in kurucusu ve Sahibi Fatih Akbulak’a sorduk.

2. El otomobil piyasasında fiyatlar her geçen gün artıyor.  Akbulak Otomotiv’in kurucusu ve sahibi, bölgemiz iş dünyasının genç ve başarılı iş insanlarından Fatih Akbulak,

bu artışın birden fazla nedeni olduğuna dikkat çekerek

“ Otomobil almak artık lüks olmaktan çıktı. Her kapıda en az bir otomobil var. ÖTV’nin yıl başında düşmesi , Pandemi süreci ve piyasada arzın olağanüstü yükselmesi fiyatları hiç birimizin beklemediği noktalara kadar yükseltti. Hatta bir ara sektör içinde bazı modellerde 2. El araçlar sıfır araçlardan daha pahalıya satılmaya başladı.” Dedi.

Rent A Car ile otomotiv sektörüne 2015 yılında adım atan Fatih Akbulak, 2020 yılında Kocaeli’nin en güçlü yayın kuruluşlarından biri olan Mavi Kocaeli gazetesine de ortak oldu. Şehit Yılmaz Argon Caddesi üzerinde kurulu bulunan showroom’un da ziyaret ettiğimiz Akbulak’a otomotiv sektörünün dünü, bugünü ve yarınını sorduk.

Sayın Akbulak , 2. El piyasasındaki olağan üstü artık ile ilgili başka neler söylemek istersiniz?

Piyasanın bu kadar canlanmasının birden fazla nedeni olsa da en temel sebebi insanların ikinci el arabaya yüksek fiyatlar ödememek için Ötv indirimi bitmeden araba almak istemesi, yılsonu sıfır otomobil piyasasında yapılan kampanyalar ve ikinci el otomobil piyasasında her zaman var olan risk nedeniyle tüketicilerin sıfır otomobil tercih etmesi ve bu sebeple beklenmeyen talep karşısında arzın eksik kalması. Aslında esas mesele bu. Sıfır otomobil almak isteyen bir kişi yetkili bayiye gidip satın almak için sözleşme yapsa otomobil en erken 2 ay sonra elinde olacak. Üstelik o günkü kur farkı üzerinden bir bedel daha ödemek zorunda. Bu nedenle bayiler fiyat vermekten kaçınıyor. Buna rağmen çoğu zaman gemideki otomobillerin hepsi satılmış oluyor.

Yukarıda yazılanların tamamen dışında Çin’in Wuhan kasabasında ortaya çıkan Corona Virüsü olarak bilinen Covid-19 otomobil piyasasına da damga vurdu. Otomotiv firmaları parça teminatı konusunda sorun yaşıyorlar çünkü bir çok otomotiv firmasının parça temini Çin’de bulunan fabrikalarından sağlanıyor. Parça temin edemeyen firmalar alternatif yollar armaya başladı. Temin edilen parçalardan da fabrika çalışanlarına Corona Virüsü bulaşma ihtimali ortaya çıktı. Nitekim Hyundai’nin Güney Kore’deki fabrikasında Corona Virüsü vakası nedeniyle firma buradaki fabrikasını kapatma kararı aldı. Sonuç olarak ikinci el araç piyasası neden yükseldi dediğinizde karşınıza ilk neden olarak yeterli sayıda sıfır araç üretilememesi geliyor.

İkinci neden olarak ülkemizde ki siyasal ve coğrafi krizlerin döviz kuru üzerindeki etkisini gösterebiliriz. Yukarıda da belirttiğim gibi sıfır bir araba almak isterseniz güncel fiyat alamıyorsunuz. Ön sipariş vererek araba ülkemize geldiğinde geçerli olan kur farkı üzerinden ödeme yapıyorsunuz. Bu da tüketicinin sıfır araba tercih etmemesine neden oluyor. İkinci el araç piyasası bu sebeple de oldukça canlı.

FIRSATÇILARA GÜN DOĞRU

Yine ülkemizde bu piyasadaki araba fiyatlarının artışı için neden olarak gösterilebilecek bir etmen: fırsatçılar. Herhangi bir vergi ödemeden araç alıp satarak piyasada fiyatları arttırıyorlar. Adı lazım değıil malum siteler üzerinden adam piyasa değeri 50 bin lira olan aracına 60 bin lira yazıyor. Diğeri  “ Aaaa o 60 diyorsa ben 70 yazayım” diyor. İkinci çeyrekte satışlar beklenen oranların üzerinde seyretti. Ancak şu sıralar piyasa fiyatlarının yükselmesi ikinci el otomobil satış rakamlarında azalmaya neden oldu. Araçlar satılamasa da fiyatlar artmaya devam ediyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde de fiyatlar artmaya devam edecek.

İnsanlar yaşanan salgın nedeni ile toplu taşıma araçlarını kullanmaktan imtina etmeye başladı. Dolayısıyla insanlar şehir içinde dahi seyahatlerini daha güvenli bir şekilde yapabilmek için otomobil almaya yöneldiler. Bu bir tercih. Ailesini güven içinde tutmak isteyen ve küçük birikimleri olanlar otomobil almanın güvenli olduğunu düşünüyor.

Galericilere belge verilmesi ve bu belgenin olmaması durumunda araç satışına sınırlama getiren yasal uygulama sizi etkiliyor mu?

OTOMOBİLİ GALERİCİ SATMALI

Hiçbir esnaf arkadaşımızı etkilemiyor. Her gün yeni bir mevzuat ve uygulama ile karşı karşıya kalıyoruz. Satış rakamlarını sınırlamak çözüm değil. Zaten ülkemizde yasa koyucuların dikkat etmesi gereken konunun yasal düzenleme yaparken sahada uygulamasında olabilecek aksaklıkları hesap edemiyor olmaları. Evet sektörel anlamda bir toparlanmaya ihtiyaç var. Adam fabrika işçisi ama galericilik yapıyor, oto alım satım işi yapıyor ve benden daha çok para kazanıyor. Ben kira ödüyorum, eleman çalıştırıyorum, vergi veriyorum. Aracı galerici satmalı. Bu konuda nasıl bir yasal düzenleme gelir bilmiyorum. Ama sektörü disipline etmenin, fiyatları kontrol altında tutmanın, haksız kazancın önüne geçmenin tek yolu otomobili galericilerin satmasıdır.

Araba tutkunuz var mı?

Olmaz mı? Ben BMW diyorum başka bir şey demiyorum. Zaten tutkunuz ve bilginiz olmasa bu işi yapmanız mümkün değil. Riskleri çok olan bir sektörüz.  Özellikle 2. El oto alım satımında şeytanın dahi aklına gelmeyen hileler yapılabiliyor. Araç hasarı, çalıntı oto aklınıza ne gelirse. Biz Akbulak Otomotiv olarak kısa sürede piyasada tercih edilen bir firma olmamızın en önemli etkeninin güven olduğuna inanıyorum. Güven, bizim sektörümüzün en önemli unsuru. Yaptığınız her satış, sizin ve firmanızın reklamı. En iyi reklamcınız ise müşteriniz. Çok şükür bu güne kadar yaptığımız satışlarımızda hiç yüzümüz öne bakmadı. Otomobile olan tutkum ve aracın her aksamı ile ilgili bilgim ve tecrübem risk faktörünün ortadan kaldırıyor. Gelen aracın tüm belgelerine rağmen en küçük ayrıntısına kadar inceliyorum. Beğenmediğim aracı satın almıyorum, galerime sokmuyorum.

Her sabah 09.00’da iş yerinde oluyorum. 10 saat çalışma sürem var. Saat 19.00’dan tüm dünyam ailem ve çocuklarım.

2021 yılından beklentileriniz nelerdir?

İlk önce tabi ki dünyayı ve insanlığı tehdit eden bu illetten bir an evvel kurtulmayı umuyor ve diliyorum. Tüm hastalara acil şifalar diliyorum. Sektörel olarak 2021 yılından beklentimiz yüksek. 2. El oto alım rakamlarının yukarıya doğru tırmanacağını düşünüyorum. Pandemi nedeni ile herkesin azami dikkatle kurallara uymasını istiyorum.  Bakın küçücük bir mikrop dünyadaki tüm savaşları bitirdi. Demek ki savaşlar çare değil. Mavi kürede barış ve huzur içinde yaşamak mümkün. 2020 büyük açılarla geride kalıyor. Hiç yaşanmasını arzu etmeyeceğimiz felaketleri ardı ardına yaşadık. Umarım 2021 bize bu acılarımızı unutturur. Sevginin ve hoşgörünün hakim olacağı bir yeni yıl diliyorum . sizlere de teşekkür ediyor yayın hayatınızda başarılar temenni ediyorum.