YÜCEL BORU FEN LİSESİ ÖĞRENCİLERİ PROTOTİPİ TAMAMLADI.

BOR İLE YANGIN SÖNDÜRME VE CAN VE MAL KAYBINI EN AZA İNDİRGEMEYİ HEDEFLEYEN YÜCEL BORU FEN LİSESİ ÖĞRENCİLERİ PROTOTİPİNİ TAMAMLADIKLARI ÜRÜNÜN PATENTİNİ ALMAK İÇİN BAŞVURULARINI TAMAMLADILAR.

Gebze İlçe Milli Müdürlüğü,Tübitak- Martek ve Gebze Belediye Başkanlığı ile ortaklaşa gerçekleşen "GençBizz Born Şirketi" ilk ürününün prototipini tamamladı.

Şirket bünyesinde araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan Yücel Boru Fen Lisesi öğrencileri, ev ve işyerlerinde olası yangınlara anında müdahale edilebilmesi için BOR madeni ile çalışan bir yangın topu geliştirdi. Bu top yangın esnasında ateşin içine atılıyor ve belirli bir sıcaklığa ulaşınca patlayarak etrafındaki yangını söndürüyor.

Yücel Boru Fen lisesi öğrencileri tarafından icad edilen ve prototipi tamamlanan ürün ile ilgili olarak patent müracaatı gerçekleştirildi.

Ev ve işyerlerinde meydana gelebilecek yangınlara karşı BOR mineraliyle hızlı bir şekilde müdahale ederek can ve mal kaybını en aza indirgeyebilmek. İçeriğindeki bor mineralli özel formülü ve daha hafif dış tasarımı ile öne çıkan ürün, tasarımında cari açık kaleminin bir parçası ve ithal ürün alanında bulunan yangın söndürme sistemleri ülke ekonomisine katkı sunmak amacı ile özel olarak proe yöneticileri tarafından seçildi.

Yücel Boru Fen lisesi öğrencilerinin bu başarısı şirketin çözüm ortağı olan kurum ve kuruluşlar tarafından büyük bir takdirle karşılanırken, "GençBizz Born Şirketi" projesinin Türkiye'ye önemli katkılar sağlayacağının da ilk sinyallerini vermiş oldu.