Zeynep Diler


ALAMETİ KENDİNDEN MENKUL YILLAR

İnsan yaşadığı müddetçe geride bırakmaya mahkumdur bari geride bıraktıkları güzel olsun.


İnsan yeni kelimesinin yenilik getireceğine inandığından ve hiçbir zaman yaşadıklarından tam anlamıyla memnun olamayan bir varlık olduğundan, hep daha iyisini isteyip arzulayarak yeni yıla anlam yükler. O sebepten yeni yıla eğlenerek girmek ister. Halbuki önemli olan yıl içerisinde yaşanacaklardır yani önemli olan yılın başı değil içeriğidir çünkü onlardır sizi mutlu ya da üzgün yapan.

Sağlığın kıymetini anlayarak girdiğimiz 2021 yılını ekonomi ile tamamlayarak daha da kıymete bindirdik. Yıl içerisinde önceki yıllara göre daha umutla başlamıştık tıpkı bu yıla gireceğimiz gibi. Kurlar, ekonomi, zamlar derken ardımızda hatırlanacak güzel bir anı bırakmak aklımıza gelmedi. 2020’den sonra ekran başında programlarla girdiğimiz yeni yıl eğlenceleri yerini Coronavirüs tablosuna bırakmışken bu sene de döviz kurunun yükselişine bakarak geçti. Halbuki yeni yılın olmazsa olmazları vardır, bunlardan biri geçen yıla dair analiz yapmaktır. İnsan hatırladıkça iyi ki de bunu yapmışım ya da bunu nasıl yapabildim demelidir.

Bir diğeri yeni yıldan bir şeyler istemektir ki bunlar hep sağlık, mutluluk, rahatlık gibi soyut şeyler olur. Halbuki insan hatırlanmaya değecek anılar yaşamak istemelidir. Çünkü bir sonraki yıla girildiğinde elde kalacak olan şey anıdan başka bir şey değildir.

İnsan yaşadığı müddetçe geride bırakmaya mahkumdur bari geride bıraktıkları güzel olsun.

Yeni yıl hafızanıza unutulmayacak güzel anılar eklemesi gerekendir. Hatırladıkça tebessüm ettirenlerden. Yarın ya da bugün; yeni yıl, yeni umut, yeni ümit, yeni umut, bir şeylerin değişeceğini üzerinden geçen hayali zaman çizgisiyle düşünmek ve bunun da seni mutlu etmesini beklemektense eski yoluna girmesini istemek daha gerçekçi sanki. Alameti kendinden menkul yılların sonucu bunlar. Varlığınız varlığınıza sarılsın bu sene size yeter.