Büşra Direkli


Bu Kentin Sokaklarında Korkmadan Yürüyebilecek Miyim?

Siz siyaset insanlarının bu toplumsal faciaya son verme çabası göstermeniz için daha kaç Ayşegül'ün ölmesi gerekli.


Daha düne kadar her haber sitesinde yayınlanmış olan ‘Ayşegül Öldü’ haberleri yüreğimizi dağladı. Gebze Pelitli köyünde evine gitmekte olan genç kız Afganlı bir sapık tarafından cinsel saldırıya uğradı. İnsanlık dışı eylemine ulaşamayan cani Ayşegül’ün başını taşla ezerek ağır yaraladı. Günlerce yaşam mücadelesi veren genç kız maalesef hayata tutunamadı. Onlarca siyasetçinin boy gösterdiği bir törenle toprağa verildi.

Sosyal medya Ayşegül’ün fotoğrafları ve taziye mesajları ile doldu taştı. Aradan sadece 15 gün geçti. Şimdi yüreği paramparça annesi ve babası haricinde kimse Ayşegül Aydın’ı hatırlamıyor.

Gebze’de güpegündüz bir canavar tarafından gencecik bir kız katledildi. Kendisinden önceki Özgecan Aslan, Başak Cengiz ve nice genç kadınlarımız gibi. Ben bugün işyerimden onlarla  aynı kaderi paylaşmaktan, yaşamaktan korkarak çıktım.

Hâlbuki daha saat 18.00’di ve en az katledilen kadınlarımız kadar masumdum bende. Korkuyoruz her birimiz, X partisi veya B partisi değil bizim derdimiz biz kadınlar ülkemizde kadın olmaya korkuyoruz!

Korkuyoruz; Çünkü bizi yasa boğan hiçbir ölüm meclis kapısından içeri bile giremiyor.

 

Korkuyoruz; Çünkü ne ayakkabı kutusu kadar değerimiz ne de akınlarca ülkemize taşan mülteciler kadar önemimiz var saygıdeğer parlamenterlerimizin gözünde.

Bir oy daha kazanmak adına birbirinin gözünü oyanlar, binbir canın ölümünde sessizliğe gömülüyorlar. Daha gencecik 15 yaşında bir kızımız hayatını kaybetti, sizler ise seyirci kalmayı tercih ettiniz. Ayşegül’ün bir diğer katilleri de sizsiniz.

Kuraklaşmış yüreklerinize vicdan duygusu uğramamış bile. Belki binlercemiz evimize sağ salim varıyoruz ama unutmayın ki siz bizim bu ülkeye olan güvenimizi bedenimizden önce katlettiniz.