Kezban Ünlü


Kaç nolu otobüs ?

Hikayesi çok mu dedim. Durdu, baktı ve ağacın gölgesini gösterdi. Hangi ağaç gölgesinin hikayesi yoktur ki, dedi.


Haklıydı.

Ama bende haklıydım.

Hangi durakta olduğunu bilmeden beklemektense, bildiğin durakta gideceğin yerin otobüsünü beklemek gerek, dedim.

Sustu, baktı ve ağacın gölgesiyle, gideceğin yeri çözmek istersen ağacın yaşına bak ama sadece gezmek için otobüsü beklersen dönmek içinde durakta beklemen gerekecek, dedi.

Bu kez susma hakkını kullanmalıydım, öyle diyordu içimdeki ses. Susamazdı, bu sefer de susamazdım. Daha çok konuşmalı, daha çok söylemeliydim. Çünkü kahvenin telvesine en çok onun adı yakışıyor ve en güzel yeşil onunla can buluyordu.

Oysa, yitiriyorum cesaretimi. Söyleyemiyorum. Sözlerin bile kifayetsiz kalabileceğini gözlerine bakınca tekrar gördüm.  Bazen sert bazen şefkatli bakıyorsun ya, işte o an şaşırıyorum kendime, sevmek için neden mi arıyorum diye. Ağzımdan istemsizce dökülen kelimelerin şaşkınlığıyla öylece kaldım.  

Motor sesiyle boğuşan bir otobüs daha geçti duraktan. Öylesi dalmışlar ki konuşmaya kaçıncı otobüs, kaçıncı yolcuyu almıştı.

Biraz hikaye ile başlayalım satırlarımıza. Yeni hikayeler elbette olacak. Kimi otobüsü beklerken zamanı geçirir, kimi de geçen ilk otobüse biner ve yanlış otobüs olduğunu fark ettiğinde çoktan yolu yarılamıştır. Hayat gibi aslında.

Düşüncelerimiz, davranışlarımız hayatta hangi otobüslerle yolculuk edeceğimizi söyleyerek   bizi yönlendiriyor.

Kaçımız durakta bulunan yönlendirmelere dikkat ediyoruz ki. Sonra da eyvah otobüsü kaçırdım diyoruz. Yada hala gelmemiş olan bir otobüsü bekliyoruz.

Bazen çevremizde bulunan durakta bekleyenler neden bu otobüse binmediğini meraklı gözlerle sorgularlar. Fakat senin yön tabelanda o otobüs yoktur. Ama çevredekiler öyle düşünmez ve senin hala durakta olmana laf ederler.

Yolculuk güzeldir.

 İstendiği yöne gidildiğinde.

Fakat yanlış otobüse bindiğini fark ettiğinde çevrendeki farklı yerleri keşfettiğini düşündüğünde yeni keşiflere açık olduğunu hissedebilmeli  ya da  yanlış otobüs olduğunu anladığında ilk durakta inip, yeniden başlangıç noktasına dönebilme cesareti de göstermeli insan.

Hayat cesareti olanlara farklı otobüsler gönderir.